Hall of Fame

 Home / Hall of Fame

Hall of Fame

Academics

  • 07.07.18-Math Quiz & Exhibition in PSG College of Technology, Coimbatore – VII, IX, X
  • 19.07.18-Std X participated in Kalai Illakiya Vizha at Vivekananda Vidhyalaya, tirupur
  • 19.07.18-Audition for Little champ Talent Competition
  • 27.08.18-Advika Vasu won I place in Handwriting, Shreyas.G won II place in Story Telling and Nandhini & Team won III place in Bharathanatiyam conducted by Literacy Mission, Samalapuram
  • Subashitha.M of VIII won I place in recitation, Vishal.V of VI won I place in Speech competition, Kavin Keerthick of X won II place in recitation, Hariprasath.A of X won II place in speech competition conducted by Sri Ramakrishan Mission, Tirupur.
  • Our students participated in All India Quiz competition conducted by The Hindu Group of Publications.
  • Rishi.S, Sudeesh.S of XI and Tharun Pranav.A of X participated in Namma Ooru Vingnaani from Cauvery Channel won appreciation certificate.
  • S.Sudeesh of XI participated in II level Science expo conducted by Chief Educational Officer held in St.Joseph Matric. Hr. Sec. School on the topic “Recycling of Thermocol”
  • A.V.Chellappan of X won II place in Tamil Poem Recitation in Kalai Thiruvizha at Vivekananda Vidhyalaya Matric. Hr. Sec. School, Tirupur.
  • Our students participated in 125th Anniversary Celebration by Swami Vivekananda’s Chicago Lectures and won prizes in Speech, recitation, Poetry, essay writing and drawing competition.
  • Our student Mukesh Kanna.B won appreciation for the best painting in National competition conducted by Petroleum Conservation Research Association
  • Our students participated in Science Quiz and Math Quiz conducted by Science Wissen Foundation in PSG college of Technology, Coimbatore.
  • Ashwin.C.A and Mohamed Ashraf of IX won I prize in Dance competition in Kiddo Fest conducted by Nanda College at Gayathri Mahal, Tirupur.
  • Sharafia and Dharanika won II prize in Quiz Competition, conducted by SACON at Annaikatti, Coimbatore.
  • Kavin Keerthick of X was selected as “The Best Performer” in National Space Essay Writing competition conducted by Golguru The Hindu group of Publications.
  • Our students won medals in 4th Tirupur District Shobukai Inter School Karate Championship.
  • P.Kishore & C.A.Ashwin and S.Tejashwini & H.Srisakthisneha of Std IX were selected for the state level science congress. We are proud to say that for the first time 2 NCSC projects was selected from our school for State level projects.
  • Our alumni Aswathi have been selected and receiving Award / scholarship amount of Rs.100,000/ year from MERCEDES – BENZ under the program MIM (Mercedes in Mech) by MBRDI (Mercedes-Benz Research and Development India Private Limited) and now in Germany.
  • Nihitha.S of XII won I place in Drawing competition, Naveena.I.P of VIII and Ummul Tajima.S of VII won I place and Hari Rithanya.D of XII & Sudharshana.B won II place in Tamil Quiz, won 5th place in Maths quiz in Tamil Ilakiya Vizha & District Level Maths Quiz Competition conducted by Kongu Matric Hr Sec School, Uthukuli.
  • Advika Vasu won I place in Handwriting, Shreyas.G won II place in Story Telling and Nandhini & Team won III place in Bharathanatiyam in Kalai Thiruvizha conducted at Literacy Mission School, Samalapuram.
  • Audition for Little Champ Talent Competition was conducted by ______ and Kishore of VIII won the 2nd prize and was given a chance to act in a short movie and Sanadhiya of I won best talent award and she was given a chance to act in the TV channels and advertisement.
  • K.L. Vishal of IX std won Bronze Medal Under 17 category, N.S.S. Pranith of VI std won Bronze Medal Under 10 category in the 2nd State Indoor Archery Championship conducted at Erode.
  • C.A. Ashwin and M.D. Ashraf of IX std won first prize in Inter School dance competition conducted by Nandha Group of Institutions at Gayathri Mahal Tirupur.
  • Our school Skating Team participated in State Level Competition conducted by State Roll Ball Association of Erode.
  • E. Rithick of X std won 2nd place in 19th Milo International Karate Championship held at Kaula Lumpur, Malaysia. He also won 3rd place in 9th Shobukai National Karate Championship at Chennai.
  • V.P. Sabari of IX std won 3rd place in 7th Tirupur District Karate Championship.
  • V.P. Sabari of IX std and E. Rithick of X std participated in 7th Tirupur District Championship at Chennai.

SSLC TOPPERS

Year Topper Marks out of 500 Pass Percentage
2007-08 Balkees Beevi N 476 98%
2008-09 Kalaivasagan K 462 95.38%
2009-10 Hariprasad M 477 98.55%
2010-11 Lakshmi Priya R
Hamamalini R J
484 96.28%
2011-12 Srinithi S 486 100%
2012-13 Kanibala C 489 100%
2013-14 Sarvika Raghu 495 99%
2014-15 Dhanush Kiren S 494 100%
2015-16 Subashini E
Naufia Haseena N
492 100%
2016-17 Prakalya A 493 100%
2017-18 Vikashini C
Akash Krishna B K
490 100%
2018-19 Rasmi K R
Sakthi Samyuktha S
483 100%

HSC TOPPERS

Year Topper Marks out of 1200 Pass Percentage
2007-08 Yogananda S 1121 100%
2008-09 Santhoshini S 1123 100%
2009-10 Varun S Sankar 1142 100%
2010-11 Roshini Kathiresan 1171 100%
2011-12 Vinothini S 1166 100%
2012-13 Nandhini M 1170 100%
2013-14 Sai Aishwariya T 1176 100%
2014-15 Abinaya S 1174 100%
2015-16 Sarvika Raghu 1180 99.02%
2016-17 Divya Prabha M C 1183 98.50%
2017-18 Mannu Adhithya 1179 98.50%
2018-19 Sandhya T 568/600 99%

In sports

  • WE HAVE BEEN WINNING THE OVERALL ATHLETIC CHAMPIONSHIP IN SCHOOL ZONAL MEET FOR BOYS CONSECUTIVELY FOR THE LAST 11 YEARS.
  • WE HAVE ALSO WON THE OVERALL ATHLETIC CHAMPIONSHIP IN SCHOOL ZONAL MEET FOR GIRLS FOR THE 8TH TIME.
  • T.Suganthan of XII – std is the Individual Championship winner in Zonal meet and District meet, won 2 silvers in long jump and triple jump and bronze medal in 4x100m relay in Reliance Foundation Youth Athletics Meet. He also participated in School State Meet in Long Jump, Triple Jump and 4x100m relay.
  • R.M.Kishore of XII- std won bronze medal in 4x100m relay in Reliance Foundation Youth Athletic Meet and also participated in School State Meet in 200m and 4x100m Relay held at Neyveli.
  • S.I.Dhanabalan – XI- std
  • o Won silver medal in 800m in School Sports Promotion State Athletics Championship held at Anna Stadium, Trichy.
    o Won bronze medal with the timing of 2.06.68 sec in 800m in State Level Meet held at Chennai.
    o Won bronze medal with the timing of 2.04.59 sec in 800m in Junior State Level Meet held at Madurai.
    o Won bronze medal with the timing of 2.03.58 sec in 800m in Reliance Foundation Athletic Meet held at Chennai.
    o Won Individual Championship in Zonal, District and Divisional Meet.
    o Participated in School level state meet in 400m, 800m, Triple Jump and Pole vault held at Neyveli.
    o Won Gold in 400 m hurdles in Vijayawada district in Youth Federation Athletic Championship held at Andra pradash and is selected in All India Junior Athletic Championship.

  • S.B.Aksara of VII – stdparticipated in World Beaters Sports Meet and secured bronze medal in 100m and received a cheque amount of Rs.6000.
  • K.M.Shivadharani of VII – stdparticipated in World Beaters Sports Meet and secured Bronze medal in long jump and received a cheque amount of Rs.6000.
  • D.Medhunesh of VII – stdparticipated in World Beaters sports Meet and secured Bronze medal in 200m and received a cheque amount of Rs.6000.
  • S.Niranjan of VII – stdparticipated in World Beaters Sports Meet and secured silver medal in 400m and received a cheque amount of Rs.6000.
  • P.Shankar of IX – stdwon silver in 200m and bronze in 100m in Gobal State Level Athletic Championship held at Nehru Stadium, Chennai and silver medal in 4x100m relay in Divisional Meet.
  • T.Deeraj of IX – stdparticipated in School Divisional Meet and scored silver medal in 4x100m held at Kongu Nadu Eng College Thottiyam, Trichy. He also won silver medal in 400m and bronze medal in 800m in Global State Level Athletic championship held at Chennai and participated in Reliance Foundation Youth Athletic Meet held at Chennai. Won Gold in 1500 m in Rural Games Federation of India held at Kanchipuram.
  • S.SriVarthani of IX – stdparticipated and secured 6th place in 600m at Junior State Athletic Meet held at Madurai with a timing of 1.49.23 sec and participated in Junior State Meet in 600m held at Chennai and won silver medal in Divisional Meet in 600m held at Trichy with a timing 1.49.42 sec.
  • D.Dharani of XII – stdparticipated in School State Meet in 400m and Triple jump held at Neyveli and won individual championship in zonal and district level athletic meet. She also won gold medal in Triple jump, silver medal in 400m and bronze medal in Long jump in divisional level meet held at Trichy and participated in Junior State Level Athletic Meet held at Chennai.
  • M.Roshan Lawrence, R.ArunKarthick and B.Krishnaraj participated in School State Meet and placed 4th position in 4x100m relay held at Neyveli.
  • Our boys won the overall games championship in school zone meet
  • K.M.Sivapriya of X – stdwon 3 silver medals consecutively in National Level Badminton Tournament SGFI Games representing Tamilnadu held at Kadappa in Andra Pradesh. She also won bronze medal in World School Games Badminton Championship team India held at Nagpur. She ranks 6th position in All India Badminton ranking under 17 doubles and 17th position under 17 singles. She also participated in TamilnaduKhelo India Badminton Team held at Maharastra.
  • K.M.SivaDharani of VI – stdwon a gold medal in All India Sub Junior Ranking Badminton Tournament in Hyderabad. She participated for Tamilnadu in SGFI Badminton team in National Level Tournament at Kadappa at Andhra Pradesh. She won a silver medal in Tamilnadu State ranking Tournament at Sivakasi and was ranked 2nd in All India ranking under 13 doubles and 12th position under 13 singles.
  • M.Nishan of IX –std represented SGFI Tamilnadu Football Team at National Level held at Assam and he been selected for CHENNAIYIN FC under-13 Football Team and is going to participate in I League Tournament to be held at various places in Tamilnadu.
  • S.Yuvan Shankar of XII Std represented SGFI Tamilnadu Football Team and participated SGFI Nationals Football Tournament held at Paloura, Jammu and secured III position in divisional level Fencing and participated in school state level Fencing tournament.
  • B. M.Gokulapriyan of Vlll been selected for Tamilnadu hockey team and participated in national level sub-junior hockey championship match at lucknow in Uttarpradesh.
  • M. Rohit of VIII – std represented Tamil Nadu in all India sub junior ranking Badminton tournament held at Hyderabad and secured third position in Divisional level badminton doubles.
  • R. P. ShaangKiruthik of VIII – std represented Tamil Nadu in all India sub junior Badminton ranking Tournament and secured third position in divisional level badminton doubles.
  • Our school Basketball Team nchipuram.
  • Our school Football Team ha participated in RDS School State Level Tournament in under-19 category held at Karur.
  • T.R.Raswanth of XII- std participated in BDS SchoolState Level Tennis Tournament held at Kanchipuram.
  • B. Jaswanth of XII – std was ranked 11th in Tamil Nadu state level Badminton ranking and secured Third in under – 17 singles, first in doubles and fourth position in under – 19 singles in TamilNadu state level Badminton Tournament.
  • M. VamshiKrrish of VI – std secured runners in under – 10 Tamil Nadu state level Badminton Tournament held at Avinashi.
  • B.Krishna Raj of XII- std participated in SGFI Tamilnadu State Level Football Selection held at Dindugal.
  • A.Sharugh of XII – std participated in the SGFI Tamilnadu State Level Basketball Selection held at Chennai.
  • B.Jaswanth of XII – std participated in SGFI Tamilnadu State Level Badminton selection held at Dharmapuri.
  • S.Vigneshwaran participated in SGFI Tamilnadu State Level Hockey Selection held at Madurai.
  • S.M.Theyanesh of X – std participated in SGFI Tamilnadu State Level Hockey Selection held at Thanjavur.
  • R.Barath of VII- std participated in in SGFI Tamilnadu State Level HockeySelection held at Coimbatore.
  • S.SreenithiSivaraj of VIII – std participated in the SGFI Tamilnadu State Level Football Selection held at Chidambaram.
  • R.S.NarayanaPrabhu of X – std participated in Tamilnadu Sub Junior Football Camp held at Coimbatore.
  • N.Sanjay Kumar of IX – std participated in Tamilnadu State Level Hockey coaching camp in Chennai.
  • Our school UNDER -17 Football team secured fourth position in GOETHE SUPER LEAGUE held at Coimbatore.
  • T.R. Raswanth and S. Vijay Balaji of XII – std secured runners in tennis doubles in divisional level.
  • S. Barath, R. Abinash of XI – std, E. Siva Moorthy of IX – std been selected for SDAT Tirupur district team secured winners in regional level hockey league at Namakkal and participated state level hockey league at Madurai.
  • T.S.Kavin Shankar of IX – std represented for Tirupur District Junior Basketball Team and participated in State Level Tournament held at Thanjavur.
  • R.P.ThejuSree of VII – std represented for Tirupur District Sub-Junior Basketball Team, CM Trophy basketball team and participated in State Level Tournament held at Thanjavur and Madurai.
  • Our students K.Anand, S.Yuvan Shankar of XII – stdand Jayakumar of XI – std represented Tirupur District Junior Football Team and participated in State Level Football Tournament held at Thiruvallur.
  • Our students R.S.NarayanaPrabhu, N.Sureshof X- stdand S.Manoj Kumar of IX – std represented Tirupur District Sub Junior Football Team and participated in State Level Football Tournament held at Neyveli.
  • B.Baranidharan of XII – std, S.Bharath, R.Abinash and A.Ponkavin of XI – std participated in Tamilnadu State Level Senior Men hockey Championship at Madurai.
  • E.Sivamoorthy, A.D.Tharnesh, N.Sanjay Kumar of IX – std and R,Rubesh, R. Harisudhan, Jesus John Paul of XI- std participated in Tamilnadu State Level Sub Junior Men Hockey Championship at Virudhunagar.
  • K.Pechipriya of XII – std, K.Sasmitha, Vishnu Dharshini of VIII – std, andR.Krishma of VI- std participated in Tamilnadu State Level Junior Women Hockey Championship at Tiruvallur.
  • R.Barath, M.Abinash of Xl – stdand N.Sanjaykumar, E.Sivamoorthy and R.V.Kalishwaran of lX selected for Tirupur District Junior Hockey team and participated in Tamilnadu State Level Junior men Hockey Championship held at Chennai.
  • M. Mohammed Riyaz of XI – std and T. Chitharanjan of X – std selected for Tirupur district junior Basketball team and participated in State Level Junior Tournament held at Thiruvarur.
  • S. Sakthivel, M. RoshanLawrance of XII std has been selected for Tirupur District C.M. Trophy Basketball team and participated in state level C.M. Trophy Basketball Tournament held at Madurai.
  • V.P. Sabari, S. Manojkumar, T. Vasanth of IX – stdand K. Pragathesh Raja of VII – std has been selected for Tirupur District SSPF Football Team, and participated in Tamil Nadu State Level SSPF Football Tournament held at Coimbatore.
  • Our Football Team participated in Reliance Tournament held at Coimbatore.
  • Our school boy’s basketball Team participated in State Level Kongu Trophy Tournament held at Erode.
  • Our school girls football team participated in Kongu Trophy in State Level Tournament held at Erode.
  • Our school hockey boys team participated in Tamil Nadu State Level Hockey men’s Championship help at Trichy.
  • S.Barath of Vll- stdand A.Chelladurai,E.Sivamoorthy,A.D.Tharnish of lX- std participated in Tamilnadu sub-junior hockey team selection held at Madurai
  • Our school Under-19 Boys Hockey team participated in State Level Hockey Tournament held at Udumelpet
  • Our school boy’s basketball secured 4th position in C.M. Trophy District Level Basketball Tournament.
  • Our school boy’s Under -17 basketball team secured winners, Under -19 basketball team secured 3rd position and Under -14 team participated in that C.B. PranavShakthiof VIII was awarded the best player in UBC District Level Basketball Tournament held at Udumelpet.
  • Our school boy’s Under -19, Under -14 basketball team secured winners and Under -14 girls secured runner in Abacus Trophy District Level Tournament.
  • Our school Under -14 boy’s football team participated in SSPF in District Level Football Tournament held at Avinashi.
  • Our school Under -12 boy’s football team participated in TIPS soccer challenge state level football tournament held at Tirupur.
  • Our school Under -19 hockey boy’s team secured runners in district level SDAT hockey league match.
  • Our school boys football team participated in Tirupur District Football Association League matches.
  • K. M. Sivadharani and N. MaMirthi of VII – std secured winners in badminton singles and doubles in district level.
  • Our school Under -17 girls basketball team and Under -17 hockey girls team secured runners in district level.
  • Our school Under -17 girls basketball team participated in Abacus Trophy District Level tournament in that R. Swetha of XI – stdwas awarded best player of the tournament.
  • Our school Under -12 boy’s football team participated in Subbian football fest state level tournament.
  • Our school Under -14 boy’s and girl’s basketball team participated in YOUNG GEMS inter school state level basketball tournament held at Dharapuram.
  • Our school Under -12, Under -13,Under -15 boys football team participated in TFA Football Trophy in State Level and Abacus Trophy District Level Tournament.
  • Our school hockey boy’s are winners in three categories. Under -14, Under -17, Under -19 zonal level match and participated in district level.
  • Our school under – 19 hockey girls team secured winners in zonal level participated in district level and under – 14 hockey girls team are runners in zonal level.
  • Our school boy’s Under -19 football team secured winners in zonal level and participated in district level.
  • Our school girl’sUnder -14, Under -19 football team secured winners in zonal level and participated district level and Under – 17 football team secured runner zonal level.
  • Our school girl’s Under – 14 basketball secured winners in zonal level and participated in district level and Under – 17 boy’s basketball team secured runners in zonal level.
  • S. Sudhan of XII – std secured 2nd position in chess in zonal level and participated in district level.
  • A. ThanishFaheem of XII – std and D. Siddarth of XI – std secured winners in table tennis singles and doubles in zonal level and participated in district level.
  • S. Saathvi and D. pragalya of IX- std secured winners in table tennis singles and doubles in zonal level and participated in district level.
  • Mohammed Maheer of VIII – std and Mohammed Hafeez of VI – std are winner in in table tennis singles, and runners in double and participated in district level.
  • B. NehaNesanas of XI – std secured runner in table tennis single’s in zonal level.
  • J. Syed Suffiya and S. AshiqAhamed of XI – std secured runners in table tennis doubles in zonal level.
  • G. Dharanika of IX – std and G. Varshini of VII – std secured runners in table tennis singles and doubles in zonal level.
  • B. Krishna Raj, M. Roshan Lawrence of XII – std secured runner in Tennikoit singles and doubles in zonal level.
  • B. Jaswanth and Rathnahar of XII – std secured runners in badminton singles and doubles zonal level and S. K. Shrimika of VII – std secured winners in badminton doubles in zonal level.
  • Our school Under -19 boy’s handball team secured runners in zonal level.
  • Our school Under -19 boy’s ball badminton team secured runners in zonal level.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/centuryfoundscho/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219